Dance Classes at Let’s Dance Helsinki

Classes and workshops will be updated as the teachers are confirmed.

 

 

Try Out Floor

Try Out Floor – Friday

16.00 Carnival Samba
17.00 Lavis
17:20 Salsa
17:40 Kizomba
18:00 Lindy Hop
18:30 Folk Dance
19:00 Line Dance
19:30 Afro Dance
20:00 Bollywood
20:30 Hoop Dance
21.00 Folk Dance
21.30 Boogie Woogie
22.00 Balboa
22.30 Rockabilly

Try Out Floor – Saturday

10:30 Bollywood
11:20 Carnival Samba
11:40 Lavis
12:20 Reggaeton
12:40 Lavis
13:00 Senior Dance
13:30 Afro Dance
14:00 Belly Dance
14.30 Carnival Samba
16:00 Humppa Jumppa
17:00 Salsa
17:40 Kizomba
18:00 Hoop Dance
18:30 Folk Dance
19:00 Boogie Woogie
19:30 Balboa
20:00 Rockabilly
20:30 Lavis

HALL 1 / Tango Floor

Argentine tango

Friday

18.00-18.45 Tango Teaser, Amigos del Tango

19.00-19.45 Tango Basics, Amigos del Tango

20.00-20.45 Tango Intermediate, Amigos del Tango

Saturday

11.00-12.30 Master Class, Pasi and Maria Lauren (preregistration)

14.00-15.30 Master Class, Pasi and Maria Lauren (preregistration)

16.00-16.45 Tango Teaser, Amigos del Tango

17.00-17.45 Tango Basic, Amigos del Tango

18.00-18.45 Tango Intermediate, Amigos del Tango

 

 

Blues & Jazz corner – speakeasy 

Friday
16.00-17.30 Chill out corner
17.30-18.00 Teaching: Jazz, solo (Laura Halttunen)
18.00-18.30 Entertainment and performances + social dancing
18.30-19.00 Teaching: Charleston, solo (Laura Halttunen)
19.00-19.30 Entertainment and performances + social dancing
19.30-20.30 Teaching: Blues, partner dance (Arja Sahlberg)
20.30-02.00 Swing & Blues Dance

Saturday
10.00-11.30 Chill out corner
11.30-12.00 Teaching: Blues, solo (Laura Halttunen)
12.00-12.30 Entertainment and performances + social dancing
12.30-13.00 Teaching: Jazz, solo (Laura Halttunen)
13.00-13.30 Entertainment and performances + social dancing
13.30-14.00 Teaching: Charleston, solo (Laura Halttunen)
14.00-14.30 Entertainment and performances + social dancing
14.30-15.30 Teaching: Collegiate Shag (Pasi Ojala + Elisa Schäfer)
15.30-18.00 Swing social
18.00-18.30 Teaching: Charleston, partner dance (Laura Halttunen)
18.30-19.30 Entertainment and performances + social dancing
19.30-20.30 Teaching: Blues, partner dance (Arja Sahlberg)
20.30-02.00 Blues & Swing social

 

HALL 6 / Teaching floor

Friday

17.00-20.00 Ballroom classes

20.00-21.00 Swedish Fox for beginners

21.00-22.00 West Coast Swing taster

Saturday

11.00-16.00 Ballroom classes

16.00-17.30 Pro Am/Elevent

17.30-18.00 HSDS

18.00-18.45 Swedish Fox for beginners

19.00-19.45 Swedish Fox intermediate

20.00-20.45 West Coast Swing taster

 

Rober ”Rob One” Wägar workshops

At Let’s Dance Helsinki on Saturday

 

Hall 3

17.00 Locking
17.45 Hip hop
18.30 90’s Party Dance / New Jack Swing

 

Robert ”Rob One” Wägar is a Swedish pioneer in HipHop and is one of Sweden’s most respected teachers and dancers of all time. During his long career that extends for 25 years, he has taught at Sweden’s most prominent schools like University College of Dance, House Of Shapes, Dance Center Stockholm, Ballet Academy and at Åsafolkhögskolans One-style and 5-style educations. Robert has studied for USA’s pioneers and has received the ”Original Style Locking Master student in 2007” and ”Master locker award 2015”. He has choreographed for television, Melodifestivalen, and other programs, as well as for artists, such as Wy-Clef, Navigators, Hoeace Brown, Basic Element etc. Robert is the educator behind some of the world’s most prominent Swedish dancers today. Roberts been judging around Sweden and Europe for the past 15 years. Competitions like JD Paris pre-Final qualifiers extra judge 2014, Uk Bboy Preselections, Sdk preselections, GetUp2GetDown, Fdo, Sdr, Hoodsfred, Baltic session, GBG city Jam amongst many other battles.

 

Hall 3, booth 1

Friday 

17.30 Street for ages 12-15, Maria Serena Järvinen
18.30 Street 16+, Maria Serena Järvinen
19.00 Happy Hour 25, Marco Bjurström
20.00 Kangoo Jumps
20.30 Kangoo Jumps

Saturday 

11.00 Show for ages 7-9, Anu Raita
12.30 Commercial for ages 10-12, Noora Pohjanen
13.00 Show for ages 10-12, Anu Raita
13.30 Street for ages 10-12, Maria Serena Järvinen
14.00 Street for ages 7-10, Sarppa Seppänen
14.30 Happy Hour 25+, Marco Bjurström
15.00 Hip Hop for adults 25+, Ville Köngäs
15.30 Old School Disco 25+, Pekka Katainen
16.00 Street 16+, Maria Serena Järvinen
16.30 Show 25+, Sarppa Seppänen
17.00 Hip Hop for adults 25+, Ville Köngäs
18.00 Kangoo Jumps
18.30 Kangoo Jumps
19.00 Kangoo Jumps
19.30 Kangoo Jumps
20.00

 

Hall 3, booth 2

Friday 

16.00 Footlight
17.00 Footlight
18.00 Footlight
19.00 Footlight
20.00

Saturday 

10.00 Footlight
11.00 Footlight
12.00 Footlight
13.00 Footlight
14.00 Footlight
15.00 Footlight
16.00 Footlight
17.00
18.00
19.00
20.00
21.00

Hall 3, booth 3

Friday 

17.30
18.30
19.00

Saturday 

11.00 Sambic
12.00 Kids’ Samba
13.00
13.30
14.00
14.30
15.00 Hoop Dance, Merilei Mandelin
15.30 Hoop Dance, Merilei Mandelin
16.00 Contemporary Dance, Satu Tuomisto
17.00 So you Think You Can Move?, Ballet Finland
18.00 Thibault Monnier
19.00 Carnival Samba
20.00 Carnival Samba

 

 

Hall 3, booth 4

Friday 

18.00 West Coast Swing, all level (Kyle Redd & Sarah Vann Drake)

19.00 West Coast Swing, all level (Kyle Redd & Sarah Vann Drake)

20.00 Level check to int/adv (Kyle Redd & Sarah Vann Drake)

Preregistration required for the West Coast Swing classes: tiina.aalto@messukeskus.com

20.15-19.45 Kizomba beginner, Omar & Johanna

21.00-20.45 Kizomba intermediate, Omar & Johanna

21.00-01.30 Kizomba party

Saturday 

11.00-12.30 West Coast Swing, level 1 (Kyle Redd & Sarah Vann Drake)

12.30-14.00 West Coast Swing, level 2 (Kyle Redd & Sarah Vann Drake)

14.00-15.30 West Coast Swing, level 1 (Patty Vo & partner)

15.30-17.00 West Coast Swing, level 2 (Patty Vo & partner)

Preregistration required for the West Coast Swing classes: tiina.aalto@messukeskus.com

17.00-17.45 Lindy Hop beginner, Pasi Ojala & Elisa Schäfer

18.00-18.45 Lindy Hop intermediate, Pasi Ojala & Elisa Schäfer

19.00-19.45 Kizomba beginner, Omar & Johanna

20.00-20.45 Kizomba intermediate, Omar & Johanna

21.00-01.30 Kizomba party

 

POLE FOREST

Finland’s largest pole dancing studio with twenty FITPOLE stages. Top instructors teach the art of pole dancing from the basics to the more demanding tricks in the workshop space. New this year: EXOTIC POLE

Friday
16:00 – 17:15 Henriikka Roo (preregistration, tiina.aalto@messukeskus.com)
17:30 – 18:30 Olavi Heino / intro beginners
18:45 – 20:00 Noora Juppi / Flow pole

Saturday
10:00 – 11:15 Oona Kivelä / Hardcore (preregistration, tiina.aalto@messukeskus.com)
11:25 – 12:15 Oona Kivelä / Intro beginners
12:25 – 13:40 PSpole / Doubles tricks
13:50 – 15:05 Suvi Anttalainen / Flexy pole tricks
15:10 – 16:25 Dimitry Politov (preregistration, helsinkishow@gmail.com)
16:35 – 17:25 Oona Kivelä / Intro beginners
17:30 – 18:45 Anna-Maija Nyman
18:50 – 20.05 Salima Peippo
20:10 – 21:25 Christian Fernandez / Power pole
21:35 – 22:50 Nita Saarenpää / Exotic pole night